piątek, 26 lutego 2016

Jak dobrze wybrać szkołę ponadgimnazjalną?

Piszę  o tym, dlatego, że obecnie ten temat jest mi bardzo bliski. Za około 4 miesiące będę musiała zadecydować o tym, jak będzie wyglądało moje życie przez kolejne kilkadziesiąt lat. :/ Osobiście uważam, że jest to stanowczo za wcześnie. W wieku 16 lat wielu z nas nie odnalazło jeszcze swojej pasji, ani nie odkryło swojego zamiłowania do jakiegokolwiek kierunku kształcenia. Tak, czy inaczej - trzeba jakoś przez to przebrnąć. Co zrobić, żeby dokonać właściwego wyboru?

1 ~ Skup się na tym, co lubisz.
Brzmi banalnie, ale jednak ma sens. Przykładowo: nie lubię matematyki, ale pójdę na mat-fiz, bo po tym są szerokie możliwości. Wiadomo - trzeba myśleć przyszłościowo, ale pamiętajcie, nic na siłę.

2 ~ Patrz na siebie.
Wiadomo, że przyjaźnie odgrywają w naszym życiu znaczącą rolę, ale nie powinno się podążać za ambicjami kolegi, czy koleżanki. Wiem, że rozstanie z klasą gimnazjalną może być  ciężkie, ale nie pozwólcie sobie wmówić, że obecne przyjaźnie potrwają już zawsze. Jeśli nie kręci Was kierunek, w którym idzie Wasza przyjaciółka, spójrzcie na własne ambicje.

3 ~ Pomyśl, czy będziesz szczęśliwy(a). 
Pamiętaj, że wybierasz swoją drogę życiową. Idąc np na kierunek prawniczy, zastanów się, czy będziesz szczęśliwy(a) jako prawnik.

4 ~ Nie daj sobie nic narzucić!
Wiem, że czasami wpływ otoczenia powoduje, że próbujemy zrobić coś ponad swoje możliwości. Nie pozwólcie na to, żeby ktoś dyktował Wam, co macie robić! Trzymajcie się tego, co kochacie i co chcecie robić w przyszłości.

5 ~ Skup się na swoich możliwościach.
Jeśli wiesz, że się na coś nie nadajesz, nie idź tam. Pamiętaj, że żadna praca nie hańbi. Po co męczyć się w ogólniaku, skoro łatwiejszą dla Ciebie drogą będzie zawodówka? Sam musisz zdecydować, na jakim poziomie są Twoje możliwości.

6 ~ Pomyśl przyszłościowo.
Poszukaj sobie kierunków studiów, na które możesz pójść po ukończeniu wybranego przez Ciebie kierunku. Spójrz bardzo perspektywicznie.

7 ~ Zastanów się, czy kierunek w którym się kształcisz, nie zacznie zanikać za parę lat.
Wiadomo, że przy dzisiejszym postępie technologii ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek pracy. Możemy jedynie stawiać hipotezy. Rozwija się era elektroniki, więc przyszłościowym zawodem jest np. informatyk. Spróbuj pomyśleć pod tym kątem.

8 ~ Postaw na targi edukacyjne!
To naprawdę super sprawa. Dzięki temu możesz poznać kierunki, o których nawet nie słyszałeś. Może akurat coś Cię zainteresuje?

9 ~ Skieruj się w konkretną stronę.
Jeśli zamierzasz iść do ogólniaka zastanów się - jesteś bardziej humanistą, czy mózgiem matematycznym? W tym przypadku należy powoli kierunkować się w stronę któregoś z tych przedmiotów. Zobaczysz, że wybór od razu stanie się łatwiejszy.

Mam nadzieję, że ten wybór nie będzie dla Was trudny. Wystarczy tylko poznać możliwości i je przemyśleć. Dobry wybór to podstawa. Jeśli podejdziecie do tego poważnie, na pewno nie popełnicie błędu.

8 komentarzy:

  1. Wybór szkoły zawsze jest trudny. Powodzenia - pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z perspektywy kogoś, kto ogólniaka ukończył, w zasadzie się z tym zgadzam, jednak nie wyolbrzymiałabym. Zawodówka, ok, ale liceum wcale o wszystkim nie decyduje, a już na pewno nie o tym, co będziesz robić za ileś tam lat. Dzisiaj zdając maturę z polskiego, angielskiego i jakiegokolwiek przedmiotu dodatkowego, masz szansę dostać się na prawie każdy kierunek. Chyba, że myślisz np.: o medycynie, wtedy rzeczywiście bez biologii czy chemii ani rusz. Ale już na przykład na prawo wystarczy polski i matematyka. : )
    Jeśli ktoś kompletnie nie ma pomysłu na siebie, polecam raczej wybrać biologię niż historię - otwiera drogę na większość kierunków.
    A post ciekawy i podejście też super - bo jednak zastanowić się warto.
    Pozdrawiam,
    StrawCherry (okiemczytelnika.blogspot.com /mistszowie-piura.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne porady. Ja w drugiej klasie gimnazjum wyjechałam do Londynu, więc nie miałam problemu z wyborem szkoły. W sumie to nawet nie miałabym pojęcia gdzie mogłabym pójść. :)

    kasia-kate1.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja jestem już w technikum i sądze , ze Twoje rady na pewno się przydadzą gimnazjalistą :)

    Obserwuję i liczę na rewanż :)

    Mój Blog - klik!

    OdpowiedzUsuń
  5. Zaobserwowałam, zapraszam do mnie http://martastasiak.blogspot.com/ ;)
    Mam podobny problem i chyba większość młodego społeczeństwa go ma, może on nie tylko wynikać z braku nie wiedzy o nas samych, ale też z wypadków losowych, które krzyżują nam plany na przyszłość!

    OdpowiedzUsuń
  6. Łał świetny post na pewno się przyda
    http://naciakaglamour.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń